• 28TH AEHT ANNUAL CONFERENCE

    CERVIA, ITALY, 5TH - 10TH OCTOBER 2015 Read More
  • 1

News

  • Newsletter of May 2015 +

    “ The 26th edition of the AEHT electronic newsletter includes three main articles, one on the preparation of the AEHT Annual Read More
  • Wine seminar WSET Level 1 + 2, Maribor (SI), September 2015 +

    Please find enclosed the invitation, the programme and the registration form on the seminar on The WSET Level 1 Award Read More
  • Bartender GT CUP 2015, Bled, April 2015 +

    Dear AEHT member schools, You are kindly invitated to the 10th edition of the GT CUP 2015 to be held Read More
  • International Barmen Competition “Silesia Cup 2015”, September, Gliwice (PL) +

    Dear AEHT members, Please find below the invitation, the programme, the competition rules as well as the application forms for Read More
  • Flavours & Cinema 2015, Faro, March 2015 +

        The Hospitality and Tourism School of the Algarve is pleased to invite AEHT member schools to the 12th Read More
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Choose language

AEHT Shop

AEHT shop

Concours et palmarès

Pas moins de neuf concours ont eu lieu lors des 14èmes Rencontres de Linz. Décentralisés pour certains, il a fallu beaucoup de savoir-faire à l'équipe de Romana Bauer responsable de l'ensemble des concours pour arriver à harmoniser le tout. Et s'il y eut çà et là quelques petites difficultés tout à fait normales en pareil cas, tout s'est toujours arrangé grâce à la bonne volonté de tous.

Derniers « réglages » pour les concours. Ca discute encore ferme!
Derniers « réglages » pour les concours. Ca discute encore ferme!

CUISINE à l ‘école de Bad Ischl

CUISINE à l ‘école de Bad Ischl
1° Equipe Suède-Autriche ( Frederik Borgskog - Carina Fiedler)
2° Equipe Italie-France ( Loris Pagliari - Aymeric Lecoq)
3° Equipe Suède- Estonie ( Julia Ogren - Eneli Kreem)

PATISSERIE à l ‘école de Bad Leonfelden

PATISSERIE à l ‘école de Bad Leonfelden
1° Finlande - Eila Sipilä
2° Pays-Bas - Anna Lemstra
3° Islande - Daniel Armannsson

TOURISME
à l’Uni Center de Linz

TOURISME à l’Uni Center de Linz
1° Equipe Pologne- Pays-Bas- Italie ( Cerary Filipek-Mandy Leenpoel-Sara Falconi)
2° Equipe Grèce-Italie- Pays-Bas ( Vassilios Siamos-Elisabeth Fachinetti-Sonja Van Dorrestein)
3° Equipe Autriche-Finlande-Italie (Sylvia Strobel-Malena Blomqvist-Alessia Dolcini)

BAR au Courtyard Mariott à Linz

BAR au Courtyard Mariott à Linz
1° Italie - Michele Zanette
2° Finlande - Mira Pulkinnen
3° Autriche - Thomas Kinsperger
Mention spéciale : Salvatore Petrone

SERVICE RESTAURANT à l’hôtel Arcotel Nike à Linz

SERVICE RESTAURANT à l’hôtel Arcotel Nike à Linz
1° Equipe Portugal-Autriche ( Milton EnioGouveia Perreira - Peter Kronein)
2° Equipe Suède- Pays-Bas ( Johan Jannson - Pascal Daamen)
3° Equipe Pays-Bas-Slovaquie ( Menna Dijikstra - Lenka Stofanikova)

VIN au 13ème étage du Sommerhaus à Linz

VIN au 13ème étage du Sommerhaus à Linz
1° Equipe Pays-Bas- Autriche ( Michiel Ten Klooster- Erwin Markoviè)
2° Equipe Italie - Pays-Bas ( Massimo De Venuto - Reinier Kamphius)
3° Equipe Finlande-Slovénie ( Mervi Toivanen - Mateja Radès)

RECEPTION à Linz

RECEPTION à Linz
1° Equipe Suède -France ( My Gullberg - Rabiah Nasser)
2° Equipe Italie-Finlande ( Jessica Gorassio - Anna Tigerstedt)
3° Equipe Italie - Allemagne ( Emmanuela Zoboli - Philippe Berg )

TIRAGE DE BIERE à Brau-Union à Linz

TIRAGE DE BIERE à Brau-Union à Linz
1° Equipe Allemagne-France ( Claudia Herold - Jill Pacome)
2° Equipe Autriche- Slovaquie ( Erwin Markoviè - Lenka Stofanikova)
3° Equipe Autriche- Luxembourg ( Gérald Matzner - Claudia Oliveira da Silva)

ANIMATION SPORTIVE à Linz

ANIMATION SPORTIVE à Linz
1° Equipe Grèce-Irlande- Pays-Bas (Evgenia Anthouli, Muireann Ni Conchui, Jan Willem Jansen)
2° Equipe Autriche - Italie - Slovenie (Birgit Steinlechner, Jacopo Lanteri, Matija Kozina)
3° Equipe Allemagne - Estonie - Italie (Patrick Unterstab, Marianna Colantuono, Kristi Uibokand)

Our Sponsors

lacasadelladivisa2014smallvb nhr blanc-noir3xGM restolingua LogoCoe  

Latest newsletter